Projekt Villa d’Noailles

VILLA D’NOAILLES

Styczeń 2007r.

Villa d’Noailles to jedna z pierwszych modernistycznych willi we Francji, zaprojektowana przez Roberta Mallet-Stevensa, ukończona w 1924 r..Był to mój pierwszy bliski kontakt z wczesnomodernistyczną architekturą wywodzącą się od Le Corbusiera.

Właścicielami willi była bogata, arystokratyczna rodzina Noailles, znana ze wspierania awangardowych artystów tamtych czasów. W willi bywali m.in. Bunuel, Giacometti, Dali czy Man Ray.

Wiedziałem o tym wszystkim jeszcze przed przybyciem na miejsce, tym bardziej byłem willą rozczarowany. Dom wydał mi się rodzajem nowoczesnej, teatralnej scenografii dla ekskluzywnych przyjęć. Stało to w sprzeczności z tym jak wyobrażałem sobie wczesny modernizm. Zacząłem wyobrażać sobie jaka mogła być pierwsza intencja architekta, jeszcze przed negocjacjami z właścicielami. Zdecydowałem że spróbuję w wymyślony, wyobrażony sposób zrekonstruować proces projektowy Mallet-Stevensa. Miało być to dochodzenie w którym być może udałoby się uchwycić modernistyczną myśl o przestrzenii. Zacząłem od szkiców, następnie wykonałem kilkadziesiąt modeli z kartonu( modele silnie kojarzyły mi się z tą architekturą, często są dziełami samymi w sobie ). Na końcu wykonałem czarno-białe fotografie moich modeli. Efekt to ok. 30 futurystycznych( w mojej intencji ) przedstawień przestrzeni.